Alexander Dubček
*27. 11. 1921 Uhrovec (okr. Bánovce nad Bebravou) †7. 11. 1992 PrahaVedúca osobnosť československej
jari 1968
Mohol sa narodiť v USA, pretože jeho otec, komunistický funkcionár Štefan Dubček, sa tam s rodinou odsťahoval, ale v roku 1921 sa rozhodol vrátiť na Slovensko budovať novú Československú republiku. Zakrátko, koncom marca 1925 sa celá Dubčekova rodina ako súčasť družstva Interhelpo vydala budovať komunizmus do Sovietskeho zväzu. V roku 1938 sa Dubčekovci vrátili na Slovensko. Štefan Dubček sa po zákaze KSČ slovenskou autonómnou vládou ihneď zapojil do ilegálnej činnosti tejto strany, pri ktorej mu už pomáhal aj jeho syn Alexander. Ten, úplne prirodzene, v súlade so svojím presvedčením a rodinnou tradíciou vstúpil v roku 1939 do komunistickej strany. V roku 1944 sa aktívne zapojil aj do SNP, pričom bol dvakrát zranený.
V roku 1949 sa stal pracovníkom Okresného výboru Komunistickej strany Slovenska v Trenčíne, čím sa začala jeho kariéra straníckeho funkcionára. Koncom roku 1954 mu oznámili, že ako mladý a nádejný „káder“ pôjde študovať na Vysokú školu politickú pri Komunistickej strane Sovietskeho zväzu v Moskve. Tam zažil, ako N. S. Chruščov odhalil na XX. zjazde KSSZ vo februári 1956 Stalinovo zločinné konanie. Alexander Dubček neskôr hovorieval, že kritika „kultu osobnosti“ na tomto zjazde bola pre neho zásadným zlomom v nazeraní na sovietsky model socializmu.
V roku 1960 Alexandra Dubčeka vymenovali za tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Československa pre priemysel, zásluhou čoho sa po prvýkrát dostal do najvyššieho vedenia KSČ. Tu, vidiac svet už z „vtáčej perspektívy“, sa okamžite dostal do rozporov s vedúcim predstaviteľom KSČ i československého štátu Antonínom Novotným. Antonín Novotný sa napokon rozhodol Alexandra Dubčeka z Prahy odstrániť a poslať späť na Slovensko.
Začiatkom apríla 1963 zvolili Alexandra Dubčeka za prvého tajomníka ÚV KSS. S ním prišiel do funkcie 1. tajomníka ÚV KSS úplne iný politik, ako bol predtým Karol Bacílek. Nebol „politikom na Slovensku“, ktorý tu mal byť len „prevodovou pákou“ pražského centralizmu, ale „slovenským politikom“, ktorý sa navzdory obmedzeným právomociam slovenských straníckych a štátnych orgánov snažil presadzovať záujmy Slovenska v spoločnom štáte. Taktiež sa snažil na Slovensku presadzovať úplne nové metódy straníckej práce, v ktorých dominovalo zmierlivé presvedčovanie a trpezlivosť. To prirodzene viedlo k narastajúcim sporom medzi ním a prvým tajomníkom ÚV KSČ A. Novotným. Ten sa neustále snažil odstrániť Alexandra Dubčeka z funkcie prvého tajomníka ÚV KSS a v rokoch 1964 – 1966 ho dal dokonca „rozpracúvať“ orgánmi Štátnej bezpečnosti. Snahy Alexandra Dubčeka o nové, moderné a demokratické metódy straníckej práce sa napokon zliali do jedného prúdu s úsilím reformno-komunistického krídla v českej časti KSČ a nakoniec prispeli k tomu, že A. Novotného začiatkom januára 1968 odstránili z funkcie prvého tajomníka ÚV KSČ. Na jeho miesto zvolili Alexandra Dubčeka.
S Alexandrom Dubčekom sa k moci dostalo reformné krídlo v KSČ, ktoré sa pokúsilo o komplexnú reformu socializmu sovietskeho typu v ČSSR. Na zasadaní ÚV KSČ 1. – 5. apríla 1968 prijali Akčný program KSČ. Reformnému vedeniu KSČ na čele s Alexandrom Dubčekom sa však nepodarilo usmerniť politický vývoj v ČSSR do riečiska tohto programu. České a slovenské masmédiá, ktoré už od februára 1968 pôsobili de facto bez cenzúry, spolu s občianskou spoločnosťou posúvali spoločensko-politický vývoj stále viac a viac za jeho hranice.
Alexander Dubček a jeho reformné krídlo v KSČ nebolo ochotné násilne prerušiť proces demokratizácie v ČSSR, ktorý vyvolalo, preto ho nakoniec ukončila invázia vojsk Varšavskej zmluvy do ČSSR v auguste 1968. Alexander Dubček a ďalší poprední československí politici boli zatknutí a internovaní. Na nasledujúcich moskovských rokovaniach československí predstavitelia nedokázali vzdorovať všestrannému nátlaku zo strany sovietskeho straníckeho a štátneho vedenia, a tak sa Moskovský protokol, ktorý tu podpísali, stal nástrojom postupného odbúravania reformných trendov v politike KSČ. Alexander Dubček sa spočiatku snažil v ústupových bojoch zachrániť aspoň niektoré základné reformné opatrenia, ale pod nápormi prosovietskeho krídla v KSČ jeho pozícia neustále slabla. Nakoniec ho 17. apríla 1969 vo funkcii prvého tajomníka ÚV KSČ vystriedal Gustáv Husák. Alexander Dubček aj naďalej zostal členom predsedníctva ÚV KSČ, keďže prijal funkciu predsedu Federálneho zhromaždenia ČSSR.
V tejto funkcii však už nemohol ovplyvňovať politický vývoj v ČSSR. Naopak, dopustil sa v nej aj jedného z najkontroverznejších činov svojej politickej kariéry: podpísal zákonné opatrenie predsedníctva Federálneho zhromaždenia ČSSR č. 99/1969 Zb., ktoré bolo namierené proti „protisocialistickým živlom“. V polovici októbra 1969 ho odvolali aj z funkcie predsedu FZ a po dvoch mesiacoch ho stihol osud mnohých nepohodlných politikov: vymenovali ho za veľvyslanca ČSSR v Turecku. Normalizačný režim zamýšľal umožniť mu emigráciu a tak sa ho zbaviť. Keďže Dubček odmietol emigrovať, koncom júna 1970 ho odvolali aj z tejto funkcie.
V tom čase bol Alexander Dubček vylúčený aj z KSČ a potom aj zo všetkých spoločenských organizácií. Všade ho sledovala ŠtB, no napriek tomu nezložil zbrane. Už v roku 1970 napísal dva protestné listy G. Husákovi, v ktorých upozorňoval nielen na porušovanie svojej osobnej slobody, ale aj zákonnosti všeobecne. Neskoršie, v roku 1974, sa s kritickým listom obrátil aj na FZ a SNR. Medzníkom v Dubčekovom disente bol november 1988, keď mu univerzita v Bologni udelila čestný doktorát. Bola to vysoká pocta nielen Alexandrovi Dubčekovi, ale aj celému reformnému a demokratizačnému hnutiu v Československu v roku 1968.
Alexander Dubček sa zúčastnil aj nežnej revolúcie v novembri 1989 a koncom decembra toho istého roku ho opäť zvolili za predsedu FZ. Pod jeho vedením prijal tento orgán väčšinu zákonov, ktoré významnou mierou prispeli k demokratickej transformácii československej spoločnosti. Začiatkom deväťdesiatych rokov dokončil tiež svoj politický prerod z pôvodne ortodoxného a neskôr reformného komunistu na sociálneho demokrata. Na jar 1992 sa stal predsedom Sociálnodemokratickej strany Slovenska a na najbližšom zasadaní riadiacich orgánov Socialistickej internacionály sa mal stať jej podpredsedom. Žiaľ, toho sa už nedožil, zomrel na následky autohavárie.
LONDÁK, Miroslav – MICHÁLEK Slavomír. Dubček. Bratislava : Veda, vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, 2018.